otrok

Balanitis – vnetje glavice penisa
Zelo nadležno stanje, ki večkrat prizadene neobrezane moške, se imenuje balanitis. K sreči ga lahko precej enostavno odpravite. Preberite, kako.

VIDEO: Progeria – starček pri 10 letih
Progeria je redka bolezen, zaradi katere nekaj let star otrok izgleda kot starček, saj se stara 8- do 10-krat hitreje kot njegovi vrstniki.

Šokantno! Vedno več otrok prepričanih, da bodo umrli mladi!
Ameriška študija je pokazala, da presenetljivo veliko število otrok meni, da bodo umrli zelo mladi. Skoraj 15 odstotkov jih je namreč prepričanih, da bodo umrli do 35 leta.

Škiljenje (Strabizem)
Do šestega tedna starosti se pri dojenčkih pogosto zgodi, da se zrkli premikata v različnih smereh.

Veronika – vedno na vaši strani
Vabimo vse najstnike, pa tudi tiste malo starejše in malo mlajše, da se vključijo v naš <a href = "http://vizita.si/forum?forum_id=89" target="_blank">forum</a>, kjer bo na vaša vprašanja odgovarjala Veronika.

Soba za umirjanje
Vodni stolp z mehurčki, optična vlakna, eterična olja, vodna postelja, disko krogla, kinestetična tabla in nežna glasba so elementi, ki sestavljajo tako imenovano sobo za umirjanje. Soba je namenjena hiperaktivnim otrokom in tistim, ki imajo motnje v razvoju.

VIDEO: Starševske težave Alenke Bikar
S čim se vi potolažite, ko vam je težko? Dojenčki najdejo uteho na maminih prsih ali v dudi. Malo manj odlično pa je, ko pride čas, da se od nje poslovijo. Nekdanja atletinja Alenka Bikar pripoveduje, da so njeni hčerki dudo odvzeli dvakrat.

Kako 'preživeti' osebni poraz?
Šolsko leto se izteka, in prav to obdobje je eno najbolj stresnih predvsem za študente in dijake. Ne le, da imajo ogromno dela z oddajanjem še zadnjih izdelkov, izpiti in kontrolnimi nalogami, številni v tem obdobju doživijo tudi osebni poraz, če si na primer prislužijo popravni izpit.

Rak jajčnikov
Rak jajčnikov običajno prizadene ženske v meni, lahko pa se pojavi tudi pri mlajših ženskah.

JAGODA
Le kdo si v teh toplih dneh ne bi privoščil osvežilnih jagod?! Saj ta slasten sadež ni le okusen, ampak tudi zdravilen. Redno uživanje jagod namreč vrača koži sijaj, deluje odvajalno in čistilno ter krepi celoten organizem.

Brezplačno anonimno testiranje hepatitisa
19. maja obeležujemo svetovni dan hepatitisa oz. bolezni jeter, ki jih povzročajo virusi hepatitisa A, B, C, D in E. Hepatitis predstavlja pomemben javnozdravstveni problem, saj je po svetu samo s tipom B in C okuženih 550 milijonov ljudi.

Mišična distrofija
Mišična distrofija je skupina genskih motenj, zaradi katerih mišice šibijo in krnijo.

Na kolo za zdravo telo!
Številni v toplih spomladanskih dneh zamenjajo prevoz v šolo ali službo in se namesto v avto raje usedejo kar na kolo. Ne le kratke razdalje, kolo je, še posebej v toplih pomladanskih dneh, kot nalašč za daljše razdalje in izlete v naravo.

Ste alergični na hrano? Nič hudega!
Vse več otrok ima alergije, še posebno veliko je takšnih, ki znake alergije razvijejo že v prvih nekaj mesecih življenja, običajno na jajca in mleko, mnogi na oboje. Prehrana družine se bistveno spremeni, ampak zato ne jedo nič slabše. Preverjeno.

Brigita Langerholc: 'Astma me ni ustavila!'
5. maj je svetovni dan astme. Astma je najbolj pogosta kronična nenalezljiva bolezen otrok in mladine. Strokovnjaki menijo, da je v svetu več kot 300 milijonov ljudi z astmo, več kot 50 odstotkov teh pa nima dovolj dobrega nadzora nad boleznijo, kar vpliva na njihovo kakovost življenja. Slovenska atletinja Brigita Langerholc je ena izmed tistih, ki je uspešno premagala astmo.

VIDEO: Alternativa za sprostitev odvečne energije otrok
Letos bodo devetošolci opravljali preizkus znanja iz teorije športne vzgoje. Povedano drugače: nikogar ne zanima, če ti otroci znajo plavati, pomembno je, da vedo z besedami opisati, kako se to dela. In to ravno zdaj, ko bi otroke morali spodbujati, da sedenje pred računalnikom zamenjajo za športne aktivnosti. V Ameriki, kjer se s problemom "neaktivnih" otrok ubadajo že dlje kot pri nas, so poskusili s telovadbo za možgane.

Očetje le dvanajst minut na dan!
V današnjem času se marsikateri oče počuti „izgubljeno,“ kadar preveč pokaže očetovska čustva. A vloga očeta pri vzgoji, še posebej sinov, je pomembna, saj gradi odnos do ženske in kasneje do otroka.

Evropski teden cepljenja
Danes se začenja evropski teden cepljenja, ki je namenjen zlasti poudarjanju pomena cepljenja in ga obeležujemo že od leta 2005.

Če dojenček ponoči ne spi - naj joka?!
Starši so desetletja poslušali, da je dojenčka, ki ne potrebuje več nočnega hranjenja, najlažje navaditi, da prespi noč tako, da ga pustijo. 'Naj se zjoče'. Povedano drugače – dojenčka položite v posteljico, zaprite vrata in ga pustite, da se 'dere'!

Ni vsaka utrujenost spomladanska utrujenost!
Spomladi se ljudje pogosto pritožujejo, da so utrujeni. Vendar ne gre vedno le za spomladansko utrujenost. Pozorni bodite, kadar utrujenost traja dlje kot en mesec. Takrat lahko govorimo o kronični utrujenosti ali pa o podobni bolezni – fibromialgiji.

Otrok mora zaužiti dovolj železa
Po podatkih ameriškega centra za nadzor nad boleznimi so majhni otroci zaradi rasti in razvoja ter nenehnega gibanja nagnjeni k pomanjkanju železa, zato bi morali uživati dovolj raznolike hrane, ki vsebuje veliko železa in drugih snovi.

Kako pogosto naj okopam svojega dojenčka?
Čeprav nekateri starši svoje dojenčke okopajo vsak dan, pa dnevno kopanje ni nujno potrebno do faze plazenja, ko se dojenček kobaca naokrog in se rad umaže. Številni starši in dojenčki imajo radi kopanje, a nobenih dokazov ni, da dojenčki potrebujejo dnevno kopel.

Zakaj imajo otroci tako radi sladkarije?
Znano je, da imajo otroci zelo radi sladkarije. V ameriški raziskavi so pred kratkim razkrili vzrok za 'ljubezen' do sladkega. Gre za povsem biološko potrebo!

Britanski malčki brezplačno v fitnes
Zaradi vse večjega števila dojenčkov in malčkov s prekomerno telesno težo so se v Liverpoolu odločili, da vsem otrokom, mlajšim od pet let, podarijo brezplačno članstvo v telovadnici.

Z otrokom se rodi tudi tisoč vprašanj
Mlade mamice z vseh strani bombardirajo z dobronamernimi nasveti, priročniki, mnenji. Kadar niste prepričane, da s svojim dojenčkom ustrezno ravnate, če niste gotove, da poznate pravi odgovor, je še vedno najbolje, da se posvetujete s patronažno sestro ali otrokovim pediatrom.

Slovenci smo cepljenju naklonjeni
Eno izmed farmacevtskih podjetji, ki deluje v Sloveniji, je v okviru raziskave ”Odnos do cepljenja v Sloveniji" ugotovilo, da imamo Slovenci izrazito pozitiven odnos do cepljenja.

Prehlajen dojenček
Se počutite slabo, kadar ste »samo« prehlajeni? Tako se ob prehladu počutita tudi dojenček ali malček. Krivi so seveda virusi, ki se prenašajo s kašljem, kihanjem in govorjenjem. Najraje se razmnožujejo v grlu in nosu.

'Čudežni' tomograf
Na Dunaju imajo naravnost izjemen računalniški tomograf, ki lahko bere celo misli. Zaradi te čudežne naprave so morali zgraditi kar 600-tonsko stavbo, prve raziskave možganskih tumorjev pa so izredno natančne.

Prihaja sezona klopov!
Zdravniki opozarjajo, da se premalo zavedamo, kako nevaren je klopni meningoencefalitis (meningitis), še posebej za majhne otroke. Zato ne smemo pozabiti na pravilno zaščito in pravočasno cepljenje.

Avtizem in avtistične motnje
Avtizem je razvojna motnja, pri kateri je prizadet predel za komunikacijo in socialne odnose.