Vizita.si

redke bolezni

Vitamini in minerali 23. 03. 2025 03.31

Kaj se zgodi, ko je raven kalcija v krvi prenizka?

Hipokalciemija je stanje, ko je raven kalcija v krvi (v krvi, ne kosteh!) prenizka. Stanje je ozdravljivo.

Bolezni 11. 03. 2025 04.54

Kaj moramo vedeti, da bi preprečili nevaren krvni strdek?

S primernim življenjskim slogom lahko izjemno zmanjšamo tveganje, da bi v naših venah ali arterijah nastal krvni strdek. Če se zamaši arterija, lahko pride do možganske ali srčne kapi. Strdek v veni pa se lahko konča s pljučno embolijo. To so nevarna stanja, ki lahko povzročijo prezgodnjo smrt. Kako jih čimprej prepoznati, da lahko še pravočasno poiščemo zdravniško pomoč?

Bolezni 31. 01. 2025 04.22

Genetska motnja, ki lahko poškoduje organe

Cistinoza je redka genetska motnja, za katero je značilno kopičenje aminokisline, imenovane cistin, v različnih tkivih in organih telesa, vključno z ledvicami, očmi, mišicami, jetri, trebušno slinavko in možgani.

Simptomi in bolezni 01. 12. 2024 04.27

Redka genska bolezen otrok, ki povzroči prehitro rast kosti

Crouzonov sindrom je redka genska bolezen, pri kateri se določene kosti v otrokovi lobanji prehitro zarastejo.

Srčno žilne bolezni 21. 11. 2024 04.41

Stanje, ki zahteva takojšno pomoč

Anevrizma aorte je izboklina aorte, glavne arterije, ki potuje iz srca in oskrbuje s krvjo preostali del telesa. Najpogostejša lokacija anevrizme aorte je trebuh.

Simptomi in bolezni 17. 11. 2024 04.59

Neobičajni znaki nevarnih bolezni

Velikokrat smo zmedeni, saj lahko običajni znaki kažejo zgolj denimo na prehlad ali pa na kaj bolj resnega. Kako razlikovati simptome in znake med seboj in kako vedeti, če gre za nekaj resnega? Najpomembnejše je, da v prvi vrsti poznamo svoje telo in znamo prepoznati znake, ki nam jih pošilja.

Zdravje 24. 10. 2024 04.34

Kaj se zgodi, ko pokate s členki?

Zdi se, da smo razdeljeni na dva pola: nekateri redno pokajo s členki prstov, drugi se temu izogibajo na dolgo in široko. Resnično vprašanje pa je – je pokanje členkov res škodljivo?

Rakave bolezni 07. 10. 2024 04.01

8 simptomov raka jajčnikov, ki jih mora poznati vsaka ženska

Ženski reproduktivni sistem vsebuje dva jajčnika, enega na vsaki strani maternice. Jajčniki, vsak približno velikosti mandlja, proizvajajo jajčeca ter hormona estrogen in progesteron.

Bolezni 26. 07. 2024 09.44

Pomembna informacija, če vas ugrizne klop

Slovenija ima veliko gozdnatih področij, kjer se zadržujejo klopi okuženi s klopnim meningoencefalitisom ali limsko boreliozo. Gre za resni bolezni, ki se prenašata s slino okuženega klopa in za človeka prinašata resne zaplete. A pomembno je vedeti, da imamo za prenos okužbe večje tveganje, če klopa odstranimo pozno. Prav zato je treba klopa čim prej odstraniti.

Bolezni od A do Ž 11. 07. 2024 04.51

Genetska bolezen, ki povzroča 'hiperfleksibilnost'

Ehlers-Danlosovi sindromi (EDS) so skupina redkih dednih stanj, ki prizadenejo vezivno tkivo.

Simptomi in bolezni 03. 06. 2024 04.45

Bolezen, ki je posledica pomanjkanja vitamina D

Osteomalacija ali mehke kosti se razvijejo zaradi pomanjkanja vitamina D. Poglejmo si, kako in zakaj konkretno pride do tega stanja, kakšni so simptomi, preventiva in, navsezadnje, kako poteka zdravljenje.

Življenjske zgodbe 16. 05. 2024 04.03

'Tekla sem tudi med zdravljenjem, to sporočam vsem'

Cherie Gruenfeld je svojo fitnes pot začela šele, ko je dopolnila 40 let. Zdaj, pri svojih 79 letih, trenira že za svoj 29. triatlon Ironman. Na družbenih omrežjih je delila nasvete za ljudi, kako biti in (p)ostati fit, zaupala pa jim je še, da je tekla tudi in predvsem med zdravljenjem raka.

Zdravje 26. 03. 2024 12.57

Strokovnjak razkriva: kako v trenutnih razmerah najhitreje do zdravnika?

Slovenski zdravstveni sistem že nekaj let pestijo resni izzivi. Pacienti najbolj intenzivno občutimo zlasti dva: pomanjkanje zdravnikov in (pre)dolge čakalne dobe. Situacijo je nedavno še dodatno zaostrila stavka zdravniškega sindikata Fides in ljudje se upravičeno sprašujemo, ali bomo, če zbolimo ali se poškodujemo, sploh imeli možnost ustrezne zdravniške obravnave v doglednem času. Pri iskanju odgovorov na to in na podobna vprašanja, ki se dotikajo zdravniške oskrbe, smo se obrnili tudi na zavarovalnice - in prišli do zanimivih ugotovitev!

Simptomi in bolezni 16. 11. 2023 05.00

Motnja, ki se pojavlja skoraj izključno pri moških

Lowejev sindrom je redko stanje, ki prizadene predvsem oči, možgane in ledvice. Ta motnja se pojavlja skoraj izključno pri moških.

Zdravje 02. 10. 2023 05.00

Kaj storiti, ko v očeh vidimo to?

Je mogoče, da oči spremenijo barvo? Dobesedno ne, obstajajo pa stanja in bolezni, ki lahko vplivajo na navidezno spremembo barve. Odgovor tako in zato ni enoznačen.

Novice 21. 09. 2023 05.00

Bomo dobili nove oblike zdravljenja raka?

Prizadevanja na področju zdravljenja raka in redkih bolezni nas vodijo do vse večjega napredka, zaradi katerega bi lahko v prihodnosti pozdravili številne bolezni, ki so veljale do zdaj za neozdravljive ali pa zdravljenje ni dalo najboljših rezultatov. Kaj se nam torej obeta v prihodnosti in kakšne možnosti imamo danes? Več o tem v nadaljevanju.

Bolezni 24. 07. 2023 05.00

Otekanje, ki je lahko zelo nevarno

Številne bolezni so vsem poznane in znane. Obstajajo pa bolezni in motnje, ki so tako zelo redke, da se jih težko odkrije. A vseeno obstajajo in o njih je pomembno govoriti, predvsem pa tudi pisati. Hereditarni angioedem je motnja, za katero so značilne ponavljajoče se epizode hudega otekanja (angioedema). Najpogostejši deli telesa, kjer se razvijejo otekline, so okončine, obraz, črevesni trakt in dihalne poti.

Bolezni 19. 05. 2023 05.00

Dedna bolezen, ki spada v skupino genetskih motenj

Canavanova bolezen je redka dedna bolezen, ki poškoduje sposobnost živčnih celic (nevronov) v možganih za pošiljanje in prejemanje sporočil. Bolezen spada v skupino genetskih motenj, imenovanih levkodistrofije. Levkodistrofije motijo rast ali vzdrževanje mielinskega ovoja, ki je ovoj, ki ščiti živce in spodbuja učinkovit prenos živčnih impulzov.

Bolezni 17. 05. 2023 05.00

Skupina genetskih motenj, ki povzročajo nastanek tumorjev na živčnem tkivu

17. maj je svetovni dan nevrofibromatoze. Nevrofibromatoze so skupina genetskih motenj, ki povzročajo nastanek tumorjev na živčnem tkivu. Ti tumorji se lahko razvijejo kjer koli v živčnem sistemu, vključno z možgani, hrbtenjačo in živci.

Estetska medicina 17. 04. 2023 05.00

Za koga je primeren kemični piling?

Kemični piling uporablja kemično raztopino za odstranjevanje plasti kože, ki razkrije bolj mladostno kožo pod njo. Lahko zmanjša ali izboljša fine linije in gube, akne, brazgotine, neenakomerno obarvanje kože in druge kožne nepopolnosti. Različne kemikalije določajo globino pilinga in vrsto zdravljene kože.

Življenjske zgodbe 27. 02. 2023 13.59

Rok Švab: ''Marfanov sindrom je v Sloveniji še zmeraj dokaj nepoznan''

Marfanov sindrom je dedna motnja, ki prizadene vezivno tkivo, najpogosteje srce, oči, krvne žile in okostje. Ljudje z Marfanovim sindromom so običajno visoki in suhi z neobičajno dolgimi rokami, nogami, prsti na rokah in nogah. Poškodbe, ki jih povzroči Marfanov sindrom, so lahko blage ali hude. Če je prizadeta aorta, velika krvna žila, ki prenaša kri iz srca v preostali del telesa, lahko stanje postane smrtno nevarno. Pogovarjali smo se z 28-letnim Rokom Švabom, ki ima omenjeni sindrom, a kot nam je zaupal, življenje zajema s polno žlico.

Rakave bolezni 09. 02. 2023 05.00

7 znakov, ki lahko nakazujejo na rak želodca

Najpogostejši tumor želodca je adenokarcinom, druge oblike malignih želodčnih tumorjev, na primer limfom, želodčni sarkom in karcinom, pa so redke.

Zdravje 17. 01. 2023 05.00

To so potencialni razlogi za neprijeten občutek v grlu

Morda ob občutku tujka, cmoka oz. kepe v grlu mnogo ljudi pomisli na najhuje, a za to velikokrat ni razloga. Za cmokom v grlu stojijo številni razlogi, med njimi pa so tudi takšni, ki so psihosomatske narave.

Bolezni 28. 10. 2022 05.00

Zakaj pride do zožitev dihalnih poti v predelu glasilk, grla in sapnika?

Hripavost in težave z dihanjem lahko kažejo na obstoj tako imenovane laringotrahealne stenoze. Gre za zožitev dihalnih poti v predelu grla in sapnika, ki ima lahko resne posledice.

Simptomi in bolezni 19. 10. 2022 05.00

Kaj lahko povzroči krvavitev iz ušesa?

Čeprav nas krvavitve iz ušesa lahko prestrašijo, moramo vedeti, da niso tako redke in da gre v večini primerov za neškodljive krvavitve. Vsekakor pa je vedno priporočljiva in potrebna previdnost. Kdaj bi torej morali razmisliti o obisku zdravnika?

Simptomi in bolezni 18. 08. 2022 05.00

Kaj morate vedeti o mamografiji?

Odgovarja mag. Kristijana Hertl, dr. med., vodja Državnega presejalnega programa za raka dojk DORA.

Simptomi in bolezni 24. 01. 2022 05.00

7 razlogov za bolečino in krče po spolnem odnosu

Če se bolečine v trebuhu in krči po spolnem odnosu pri ženski pojavljajo redko, ni nobenega razloga za paniko. Če se to dogaja pogosto ali celo redno, pa je dobro, da v prvi vrsti poznate razloge, dodatno pa, da v primeru resnejših bolečin obiščete svojega ginekologa.

Imunski sistem 20. 12. 2021 05.00

S tem se pozimi sooča kar 80 odstotkov Slovencev

Z vdorom hladnejšega zraka so se še dodatno razplamtele že tako pogoste akutne okužbe dihal, zato je zelo pomembno, da pravočasno poskrbimo za svoj imunski sistem. Okrepimo ga lahko na več načinov, tudi z zdravo in uravnoteženo prehrano, s katero organizem dobi ustrezne količine vseh potrebnih hranil. Izjema je vitamin D, ki ga telo v največji meri proizvaja ob izpostavljanju sončni svetlobi. Ker je te v zimskih mesecih zelo malo, je sončni vitamin potrebno ustrezno nadomeščati. Preverite, kako!

Zdravje 11. 10. 2021 08.03

To vpliva na vaše zdravje

Ljudje se med seboj razlikujemo po mnogo značilnostih, kar še dodatno vpliva na to, kaj resnično potrebujemo, da bi ostali v kar najboljši formi. Telo nam pogosto že samo sporoča, da je nekaj narobe. Danes imamo na voljo napredne diagnostične rešitve, s katerimi lahko že zelo zgodaj pridemo do ustrezne diagnoze in najdemo optimalno zdravstveno oskrbo za vsakega posameznika.

Alternativa 27. 09. 2021 05.00

Zdravilni kristali: kaj je res in kaj ni?

Kristali so že od nekdaj priljubljeni tako v spiritualnih krogih kot tudi v krogih alternative. Naravne kamnine so lepi kristali, za katere določeni ljudje trdijo, da imajo tudi sposobnosti zdravljenja. Kaj o tem meni 'znanost', kaj je res in kaj ni, ter navsezadnje, kaj kristali resnično zmorejo?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859