Vizita.si

sploh

Puberteta 19. 07. 2021 06.00

Je tvoj prijatelj v novem razmerju in je praktično pozabil nate?

Večina nas v najstniških letih tako ali drugače doživi svojo prvo ljubezen. Včasih je obojestranska, včasih nam nasprotna stran ne vrača enakih čustev in naklonjenosti, včasih – in to nemalokrat – pa se zgodi, da v svojem prvem razmerju radi pozabimo na svoje prijatelje.

Duševno zdravje 16. 07. 2021 06.00

Stanje, ki ima lahko resne zdravstvene posledice

Dolgotrajni stres, ki ga imenujemo tudi kronični stres, je dolgoročen fiziološki odziv, ki ima lahko resne zdravstvene posledice, če se ne zdravi pravočasno in ustrezno. Vpliv dolgotrajnega stresa lahko vključuje tako fizično kot duševno zdravstveno stanje, navadno pa zajema oboje.

Psiha 13. 07. 2021 06.00

Kako dejansko ustvariti novo navado?

Skoraj vsak od nas ima svoje cilje in želje, ki si jih želi uresničiti. Navadno pa nam pri njihovem uresničevanju zmanjka bodisi poguma, motivacije ali pa volje. Kaj je tista tanka meja, ki loči ljudi, ki so uspešni pri ustvarjanju novih navad, od tistih, ki potrebujejo nekaj več?

Duševno zdravje 12. 07. 2021 06.00

Medicinska hipnoza: z nezavednim do boljšega življenja

»Dovoli si videti, česar si ne dovoliš videti,« pravi znana misel priznanega hipnoterapevta Ericksona. Hipnoterapevtske metode postajajo vse bolj priljubljene, a izraz hipnoza pri nekaterih še vedno vzbuja številne pomisleke, dvome in napačna prepričanja. Čeprav obstaja več vrst hipnoze, se medicinska oziroma klinična veja izvaja v terapevtske namene, torej za lajšanje psihičnih in nekaterih fizičnih tegob, izvajajo pa jo le usposobljeni hipnoterapevti.

Lajfstajl 06. 07. 2021 06.00

Poletje novih navad – kako začeti?

Si vedel, da je skoraj več kot polovica našega vedenja tako rekoč 'avtomatizirana'? Z drugimi besedami ... nad večino lastnega vedenja sčasoma sploh nimamo nadzora, saj stvari delamo avtomatično. Koliko časa naše telo, predvsem pa naši možgani, potrebujejo, da osvojijo takšno vedenje? Kako lahko ta znanstvena dognanja uporabimo sebi v prid? O tem in še o več praktičnih nasvetih v povezavi s to tematiko, je v tokratnem vlogu spregovoril naš Oskar.

Seks & razmerja 30. 06. 2021 06.00

Kaj je pomembno pri vstopu v prvo resno zvezo?

Saj veš, kako pravijo: »Prvega ne pozabiš nikoli.« Prvi fant ali dekle, prvo razmerje, prvo odkrivanje spolnosti, prva prava ljubezen, prva strta srca ... Da bo spomin na najstniške izkušnje ljubezni in odnosov tudi v odraslosti lep, ti tokrat predstavljamo nekaj ključnih stvari, na katere je treba biti pozoren pri vstopanju v prvo ljubezensko zvezo.

Psiha 28. 06. 2021 07.40

Vse, kar moraš vedeti o paničnih napadih

Kako jih prepoznaš, kateri so najpogostejši vzroki in kako si lahko pomagaš?

Zdrav Lajf 14. 06. 2021 06.00

Znaki, da tvoji 'prijatelji' pravzaprav niso iskreni

Če imaš občutek, da se tvoja 'družba' obnaša nenavadno, te morda ta občutek ne vara.

Zdrav Lajf 11. 06. 2021 06.00

To so navade, s katerimi si uničuješ lase

Pogosto mislimo, da dobro skrbimo za svoje lase, in se niti ne zavedamo, kako škodljive so nekatere navade.

Duševno zdravje 04. 06. 2021 06.00

Kaj pomeni zdrava ljubezen do sebe?

O konceptu ljubezni do sebe se v zadnjem času veliko govori, a pogosto se v zvezi s tem pojavljajo napačne interpretacije. Ljubezen do sebe ni egoizem ali narcisizem, ampak gre za spoštovanje svojega dobrega počutja in sreče. Pomeni tudi, da znamo poskrbeti za svoje potrebe in ne žrtvujemo sebe, da bi ugajali drugim. Ljubezen do sebe pomeni, da ne sprejmemo manj, kot si v resnici zaslužimo.

Dieta 03. 06. 2021 08.51

Če se lotevate hujšanja, morate vedeti to

Kalorični primanjkljaj vpliva na to, kako hitro izgubite kilograme, večji primanjkljaj pa vodi do hitrejše izgube teže. Vendar se strokovnjaki strinjajo, da je zmerno hujšanje, pri katerem izgubljamo polovico kilograma do kilogram na teden, najbolj zdrava in trajnostna stopnja hujšanja. Če v določenem tednu izgubite več kot to, boste verjetno znatno zmanjšali svojo mišično maso.

Dieta 28. 05. 2021 06.00

Morda vam zato ne uspe shujšati

Ste že večkrat poskusili z dieto, pa vam nikakor ne uspeva? Morda se razlog, da se vam ne uspe spraviti k hujšanju, skriva v izbiri dneva.

Duševno zdravje 28. 05. 2021 06.00

Vas kdaj spreleti misel: 'Kaj je narobe z mano?'

Ob takšnih in drugačnih čustvih ter občutij, ki so velikokrat posledica preobremenjenosti ali pa različnih življenjskih okoliščinah, skorajda ni človeka, ki ga ne bi vsaj občasno spreletela misel, 'kaj je narobe z mano?'.

Puberteta 26. 05. 2021 06.00

Tako lahko premagaš sramežljivost

Povsem običajno je, da smo v krogu novih ljudi nekoliko zadržani in previdni. Sramežljivost ni nujno slaba, če te le ne ovira pri normalnih opravilih.

Nasmeh zdravju 25. 05. 2021 06.00

Ana Praznik: Veliko mi pomeni predvsem notranje zdravje

Ano Praznik večina pozna po priljubljeni in srčni oddaji Delovna akcija, v kateri s svojimi mojstri lepša življenja ljudi. A Ana je, če je to sploh mogoče, še mnogo bolj aktivna v svojem življenju. Voditeljica oddaje Nasmeh zdravju Anja Markovič se je pogovarjala z njo o tem, kako skrbi za svoje zdravje in kaj ji največ pomeni. Kot smo lahko videli, sta se v Mariboru srečali dve Zasavki. Poglejte si, kako je to srečanje potekalo in kaj je Anji zaupala Ana.

Zdrav Lajf 25. 05. 2021 06.00

Tudi ti težko usklajuješ faks in študentsko delo?

Imaš tudi ti občutek, da težko usklajuješ svojo šolo ali faks s svojim študentskim delom? Kje je zdrava mera, kaj sploh je definicija študentskega dela v naši mladosti, predvsem pa, kako najti pravo razmerje med enim in drugim? O tem je v tokratnem vlogu spregovoril naš Oskar.

Duševno zdravje 24. 05. 2021 06.00

Od kod sploh izhajajo potrebe, prepričanja in želje glede spolnosti?

Ujemanje v spolnosti imenujemo tudi spolna združljivost ali kompatibilnost. Pogosto gre za vodilni kriterij pri ocenjevanju, kdo je ’pravi’ za nas in ali ima odnos prihodnost. Veliko pa je seveda odvisno tudi od tega, koliko partnerjema spolna dimenzija v odnosu sploh pomeni. Nekateri si odnosa brez spolnosti ne morejo predstavljati, drugim več pomeni čustvena in duhovna bližina.

Zdravje 21. 05. 2021 06.00

Tako lahko izboljšate zrak v notranjih prostorih

Večino svojega časa preživimo v zaprtih prostorih, ob tem pa ne pomislimo, kakšen zrak pravzaprav dihamo in kako to v resnici vpliva na naše zdravje. In če bi vedeli, da vam onesnažen zrak dejansko škoduje, mogoče celo bolj kot mislite? Preverite v nadaljevanju.

Nasmeh zdravju 21. 05. 2021 06.00

Stopala so prevečkrat zanemarjen del našega telesa

Stopala so večkrat zanemarjen del našega telesa, četudi imajo in nosijo izjemno pomembno funkcijo. Kineziolog je v pretekli oddaji Nasmeh zdravju novinarki razkril, kakšno funkcijo sploh imajo naša stopala, zakaj je tako pomembna dobra in kakovostna obutev, kako prepoznamo slednjo, in navsezadnje, kako lahko skrbimo, da bodo naša stopala zdrava. Več si lahko pogledate v spodnjem prispevku.

Osebna rast 19. 05. 2021 06.00

Negativna pristranskost – ko so za naše nerganje 'krivi' možgani, ne mi

Dejstvo je, da imajo kritike pogosto večji vpliv kot pohvale, slabe novice pa pritegnejo več pozornosti kot dobre. Ste se kdaj zalotili, da ves dan razmišljate o žaljivki, ki jo je izrekel sodelavec, čeprav ste imeli sicer precej dober dan? Se kljub vsemu lepemu, kar je mogoče opaziti, osredotočate zgolj na svoje napake? To, kar opisujemo, ni zgolj lastnost perfekcionistov, temveč je značilno tudi za ljudi, ki so nagnjeni k negativni pristranskosti. Poglejmo si jo nekoliko podrobneje.

Duševno zdravje 19. 05. 2021 06.00

Nagnjenosti k optimizmu, altruizmu in hvaležnosti se lahko naučimo

Pozitivna psihologija je ena najnovejših 'vej' psihologije. Za razliko od drugih področij psihologije, ki se običajno osredotočajo na disfunkcije in nenormalna vedenja, se pozitivna psihologija osredotoča na to, da ljudem 'svetuje', kako lahko napredujejo in postanejo 'srečnejši'. Kot pri vseh ostalih stvareh in teorijah, ne le na področju psihologije, imamo tudi tukaj močne podpornike, pa tudi glasne kritike. Očitki slednjih pa so velikokrat neutemeljeni.

Nasmeh zdravju 19. 05. 2021 06.00

Prof. dr. Mitja Košnik, dr. med., spec., o tem, kaj sploh so alergije

Ste se kdaj vprašali, kaj sploh so alergije, kako vplivajo na naše telo in kakšne reakcije v resnici povzročajo v našem telesu? Zakaj nastanejo in zakaj se zdi, da so nekateri posamezniki občutljivejši kot drugi?

Duševne motnje 18. 05. 2021 06.00

11 simptomov anksioznih motenj

Anksioznost je običajen odziv na težje življenjske dogodke, ki nas premaknejo iz ustaljenega ritma in jih doživljamo kot bolj stresne. To je navadno menjava službe, prekinitev partnerskega odnosa, selitev, finančne težave, medosebni konflikti, težave z družino. Ko težje obdobje mine, težave navadno izzvenijo.

Bolezni 17. 05. 2021 10.10

Z zdravimi jetri tudi do energije, lepše polti in manj kilogramov

Spomladansko-poletni čas je kot nalašč za razstrupljanje, še posebej, če vam primanjkuje energije, imate težave z odvečnimi kilogrami, napihnjenostjo, kožo in se na sploh počutite slabo. Zakaj ne bi letos v poletje raje vstopili lahkotno in samozavestno? Razstrupite se.

Nasmeh zdravju 17. 05. 2021 06.00

Jernej Tozon: To delam zase

V pretekli oddaji Nasmeh zdravju smo obiskali simpatičnega pevca Jerneja Tozona, ki nam je zaupal, kako zelo aktivno je njegovo življenje, kakšne športe ima rad in predvsem, kako se dodatno rekreira v času, ko koncertov načeloma sploh ni. Poglejte si, kaj nam je povedal.

Lajfstajl 17. 05. 2021 06.00

3 nasveti, s katerimi bo konec šolskega leta malo manj stresen

Toplejše vreme, daljši dnevi in vonj bližajočega se poletja v zraku nekako ne gredo skupaj z učenjem in popravljanjem ocen, kajne? Koncentracije ni nikoli manj, obveznosti pa nikoli več. Kako premagati stres ob koncu šolskega leta in priti na želeno povprečje?

Nasmeh zdravju 13. 05. 2021 11.15

Preverite, zakaj vas lahko boli v križu

Vsak se vsaj enkrat v življenju sooči z bolečinami v hrbtenici, medtem ko se bolečina včasih kar noče in noče posloviti. Vzroki zanjo so lahko različni, vse pogosteje pa lahko za težave s hrbtenico krivimo tudi sodoben način življenja. To pomeni, da večino časa presedimo, se premalo gibljemo in na sploh ne naredimo dovolj zase. Zdaj je pravi čas, da to spremenimo, zato vam v nadaljevanju predstavljamo vaje, ki vam bodo pomagale odpraviti bolečino v hrbtenici, hkrati pa se boste zaradi njih počutili kot novi.

Lajfstajl 11. 05. 2021 06.00

Poznaš vse prednosti študentskega dela?

V prejšnjem vlogu smo spregovorili o tem, kaj študentsko delo sploh je, razložili smo osnove in poudarili nekaj stvari, ki jih prinaša delo v mladih letih. Tokrat pa se je Oskar v pogovoru s svetovalko dotaknil še psihološke in socialne plati študentskega dela. Več o tem lahko izveš v spodnjem prispevku.

Nasmeh zdravju 10. 05. 2021 06.00

Tako smeh vpliva na naše telo

Zakaj se smejimo, ko nas nekdo požgečka, in zakaj niso vsi ljudje žgečkljivi? Verjeli ali ne, za tem stojijo znanstvene študije.

Alternativa 04. 05. 2021 10.27

Prim. prof. dr. Zmago Turk, dr. med.: Gre za to, da je v integrativni medicini izjemen potencial

Zagotovo ste že slišali za alternativno medicino, manj verjetno pa je, da poznate tudi integrativno in komplementarno medicino. V poplavi informacij – preverjenih, pa tudi tistih nepreverjenih – nas je zanimalo, katere metode in oblike komplementarnega zdravljenja so sploh preverjene in znanstveno potrjene ter katere ne, navsezadnje pa, kako je to področje urejeno pri nas. Govorili smo s prim. prof. dr. Zmago Turkom, dr. med. revmatologije in akupunkturologom, ki velja za začetnika in enega največjih zagovornikov komplementarne medicine pri nas.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1060